Warning: include(): Failed opening '/home/harrypotter/coduri/sesiune.php' for inclusion (include_path='.:/usr/lib/php:/usr/local/lib/php') in /home/r42147educ/public_html/biblioteca/sport/steaua_valencia.php on line 2
Cupa UEFA: Steaua Bucuresti vs Valencia CF
Warning: include(): Failed opening '/home/harrypotter/coduri/header.php' for inclusion (include_path='.:/usr/lib/php:/usr/local/lib/php') in /home/r42147educ/public_html/biblioteca/sport/steaua_valencia.php on line 11

pagina are la baza un material trimis de Chiuaua

Meci de infarct
Un meci de infarct pe stadionul Ghencea. 28 000 de Stelisti au venit sa-si sustina echipa si doar 2 000 de spanioli. Atmosfera era superba. Coregrafia era senzationala. Totul era perfect, mai putin gazonul si vremea, dar asta n-a contat.

Steaua a-nceput in forta, atacand o echipa Valencia neobisnuita cu terenul. Cea mai mare ratare a fost bara lui Dica, care a ridicat stadionul in picioare. Steaua a continuat sa atace o adversara care parea moarta si care juca mult prea defensiv. Romanii au dominat perfect toata repriza.

A doua repriza a inceput la fel, cu Steaua in atac, cu Valencia in compartimentul defensiv. In minutul 50 Andrei Cristea a inscris un gol, mai mult auto-gol, care a adus o raza de speranta pentru romani. Spaniolii parca incepeau sa iasa din defensiva.

Echipa noastra a continuat sa atace insistent si in minutul 70 acelasi Andrei Cristea aducea o bucurie de nedescris pentru romani. Scorul general era de 2-2. Dupa acest gol a urmat golul Valenciei, nici dupa 2 minute de joc.Din fericire a fost anulat pe motiv de off-side.

Ranieri atunci i-a introdus in teren pe Di Vaio si pe Mista, iesind Corradi si Xisco. Valencia a-nceput sa atace, iar noi mai mult am atacat prin contra atacuri. Unele faze ale ibericilor ne-au creat foarte mari emotii.Totul a continuat asa pana in prelungiri.

Au inceput prelungirile si balanta incepea sa se egaleze. Si echipa noastra a-nceput sa atace, avand unele ocazii importante. Meciul a continuat. La sfarsitul celei de-a doua reprize, Valencia a-nceput sa atace mai mult,creeand panica in tabara Stelei.

Meciul a continuat la penalty-uri.Primul penalty a fost al Stelei si am inscris. Spaniolii la fel.S-a inscris pana cand Dorinel Munteanu a ratat. Valencia era aproape sigura de triumful sau. S-a inscris din nou pana Valencia a cedat. Sutul lui Ruben Baraja s-a dus peste poarta. I-am egalat. S-a inscris si a venit randul lui Marco Di Vaio. Khamutovski si-a intimidat adversarul si Di Vaio a dat peste poarta.

Pe Ghencea si in tara a inceput euforia. Toti suporterii au iesit pe strazi pentru a savura victoria Stelei. O bucurie de nedescris. O victorie meritata pe deplin de Stelisti.

Valencia s-a ingropat singura la penalty-uri, spre disperarea lui Ranieri.***El Mundo Deportivo